Beatbox to sztuka rytmicznego tworzenia dźwięków – na przykład perkusji, linii baso-
wej, skreczy – za pomocą narządów mowy – ust, języka, krtani, gardła czy przepony.
A trzeba zauważyć, że sztuka naśladowania dźwięków istniała od niepamiętnych czasów, począwszy od śpiewów plemiennych, poprzez wczesny s o u l czy f u n k z lat 70., gdzie artyści okrzykami i przeróżnymi efektami wokalnymi uzupełniali brzmienie utworu. Początek beatboxu w formie zbliżonej do czasów współczesnych datuje się na lata 80. Wtedy właśnie, w biednych dzielnicach murzyńskich, gdzie dzieciaki nie miały pieniędzy na sprzęt muzyczny a kreatywność i ekspresja poprzez muzykę stanowiły jedyną ucieczkę od szarej rzeczywistości, rozpoczęto tworzenie „czegoś” z „niczego”. Na ulicach błyskawicznie pojawiły się zespoły a c a p e l l a, używające w swym repertuarze mocnego, czarnego wokalu, wspomaganego muzyką prosto z ust.
Za jednego z prekursorów beatboxu można uznać L o u i s a A r m s t r o n g a, jazzo-wego wykonawcę, który podczas wykonywania jednego z utworów zapomniał fragmentu tekstu i wstawił w tym miejscu rytmicznie powtarzane, bezsensowne sylaby, co dało począ- tek nowemu gatunkowi wokalistyki – s c a t o w i, rozwijanemu później między innymi przez E l l ę F i t z g e r a l d. A współczesny beatbox rozwijali artyści hip-hopowi z USA: D a r r e n B u f f y R o b i n s o n, D o u g E. F r e s h, K e n n y M u h a m m a d i wielu, wielu innych.
Od 2002 roku odbywają się mistrzostwa narodowe w beatboxie (pierwsze odbyły się w Niemczech). Obecnie ponad 30 państw (w tym Polska, od 2004 roku) jest zrzeszonych
w grupie B e a t b o x B a t t l e. Wyłaniają one mistrzów narodowych oraz wysyłają ich na większe mistrzostwa, organizowane przez B e a t b o x B a t t l e N e t w o r k s. A pomysł mistrzostw świata jeszcze się rozwija.
Polskie mistrzostwa beatboxowe odbywają się od 2004 roku i właśnie w tamtym roku zwycięzcą mistrzostw został BLADY KRIS ze Szczecinka. Jest on również finalistą popu -
larnego programu TVN „Mam talent”, nauczycielem beatboxu i śpiewu w Polsce i za granicą, założycielem P o l s k i e g o Z w i ą z k u B e a t b o x o w e g o. Współpracował między innymi z Piotrem Rubikiem, wspólnie koncertowali.
- Kobietą jestem zawsze a tutaj mogę być słoniem, koniem, perkusją, wielorybem, ptaszkiem – wyznała jedna z dziewczyn, biorąca udział w warsztatach, prowadzonych przez BLADEGO KRISA.
W 2008 roku wytwórnia M i x t a p e wydała mu dwie płyty: „Beatbox 1” i „Beatbox 2” a w 2011 Luiza Niedźwiecka - Kowalonek – szefowa Stowarzyszenia Artystów ENTER ART zaproponowała mu przeprowadzenie kolejnego cyklu warsztatów beat- boxowych, przezna - czonych dla młodszej młodzieży.
Przyjemnie było patrzeć na ich uśmiechnięte buzie podczas ćwiczeń. Nie da się ich zapomnieć! A Państwo będziecie mogli ich zobaczyć a przede wszystkim – usłyszeć – podczas M i e j s k i e g o D n i a D z i e c k a w P o z n a n i u „R o w e r e m p o d r z e- w a c h”. Zapraszamy 29 maja na Plac Wolności!
sponosorem koncertu i warsztatów z Bladym Krisem jest:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz